Din Görevlilerine İhmal, İstismar ve Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık eğitimi

6.2.2019

 Düzce İl Müftülüğü Personeline, çocuk ve gençlere yönelik "Din Görevlilerine İhmal, İstismar ve Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık eğitimi" verildi. Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki programa konuşmacı olarak Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bora Büken katıldı. Din görevlilerinin katıldığı programda Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı da hazır bulundu.

Düzce İl Müftülüğünün 2019 yılı eylem planı çerçevesinde günümüz gençliğinin zararlı alışkanlıklarından ve madde bağımlılıklarından korunmasına yönelik toplum liderlerini bilinçlendirme farkındalık eğitimleri veriliyor. Bu kapsamında il genelindeki müftülük personellerine "Din Görevlilerine İhmal, İstismar ve Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık eğitimi" düzenlendi. Günboyu süren eğitimde Prof. Dr. Bora Büken, video ve fotoğraflarla desteklediği sunumda, özellikle çocuk istismarı üzerinde durdu. Büken, istismar konusunda özellikle ‘Çocuk Koruma Eğitimi’ üzerinde durarak özetle şu görüşlere yer verdi:

“ Çocuğun aile içerisindeki eğitimden, okul eğitimine kadar tüm aşamalarda her türlü istismara yönelik hususların belirli disiplin dahilinde verilmesi gerekir. Çocuklara temel eğitimin yanı sıra, sokak ve okul arkadaş ilişkilerini de öğretmek gerekiyor. Ebeveynlerin, eğitimcilerin çocuğun her aşamasında davranışlarını gözlemleri gerekiyor. Çocuğun ve gencin eğitiminde her alanda vuku bulabilecek ihmaller, davranış bozuklukları ardından istismar ve bağımlılık faktörlerine neden olabilir”

YORUMLAR