TSO İHRACAT İÇİN EĞİTİM VERECEK

5.2.2019

 Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) üretim, ihracat ve finans konuları için dış ticaret eğitimlerine öncelik verecek. Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin,  ekonomik sıkıntıların üretim ve ihracatla aşılabileceğini belirtti. Şahin, bu amaçla dış ticaret eğitimlerine ağırlık vereceklerini kaydetti.

Düzce’nin ekonomik sıkıntılarının Türkiye’nin soysa-ekonomik genel yapısından ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı. Düzce olarak sanayi ve üretim alanlarının yeterli olmadığını işaret eden Şahin ‘ Düzce olarak, çok geniş sanayi ve üretim alanlarımız mevcut değil, bu durum bizi daha fazla katma değerli üretim yapmamız ve ihraç etmemiz gereğini ortaya çıkarıyor. Özellikle dış ticaret eğitimi konusunu çok önemsiyoruz ve nitelikli eğitimler düzenlemeye çalışıyoruz. 12-13 Mart’ta Hazine Müsteşarlığı ve İhracatçılar Birliği ile koordineli şekilde dış ticaret eğitimi vereceğiz. Buradaki sanayicilerimizi ve ilgili personellerini bu eğitime davet ediyorum’ dedi.

Ekonomik sıkıntılardan kurtulmak için, AR-GE çalışmalarına da önem verilmesi gerektiğine değinen Şahin bu konuda şu görüşlere yer verdi “  Sanayi ve üretim için inovasyon ve Ar-Ge konusunda gelişebilmek için her türlü enstrümanı kullanmamızı gerektiriyor. Ayrıca Odamız, Düzce Üniversitesi ve Düzce Teknopark ile birlikte yürüttüğümüz İnovatif Girişim Kuluçka Merkezi programını da desteklediğimizi ve çok önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Kaynak temininde yaşanan zorluklar, elde edilen kaynağın da daha rasyonel kullanılmasını çok değerli hale getiriyor. Türkiye’deki şirketlerin en büyük sorunlarında birisi de sermaye içerisindeki özkaynak oranının çok düşük düzeylerde bulunmasıdır. Bu sorun şirketleri ister istemez borçlanma yoluna gitmeye zorluyor. Böyle bir durumda borcun geri ödenebilmesi için de alınan borcun faizinden daha fazla katma değer yaratmak gerekiyor. Bu başarılamazsa sürecin sonu borçların ödenememesi, zarar beyan edilmesi ve daha kötüsü ise şirketlerin iflasa kadar sürüklenmesi oluyor. Tabii şirketler kâr elde edince devlet vergi yolu ile kâra ortak oluyor, ancak zarara ortak olmuyor.”

YORUMLAR