Hastanede engelli otoparkı duyarsızların işgalinde!

3.12.2018

 Bugün 3 Aralık Dünya 3 Aralık Engelliler Günü, ülkeyi ve içinde yaşadığımız kenti yönetenler, engellilerin yaşamını kolaylaştırıcı adımlar atsa, önemli projeleri hayata geçirse de zihindeki engeller devam ediyor...

Misal, kaldırımlara sarı çizgiler yapılıyor. Görme engelliler bu kabartmalı çizgileri takip edip yön bulsun diye... Ama bir bakmışsınız sorumsuzun teki aracını getirip bu sarı çizgilerin üstüne park etmiş.

Ya da yaya yollarına yapılan rampalar... Tekerlekli sandalye kullananlar rahatlıkla kaldırıma çıksın diye yapılan bu rampalar da otoparka dönüyor.

Duyarsızlık öyle bir boyutta ki engelliler için ayrılmış otopark yerleri bile işgal altında. İşte size çarpıcı bir kare...Düzce Atatürk Devlet Hastanesi otoparkı... Engellilerin araçları için özel alanlar ayrılmış ki, engelliler dakikalar boyunca yer arayıp yorulmasın, giriş kapısına en yakın noktaya aracını park edebilsin... Ama ne gezer! Engelli araçları için ayrılan yerler engelsizler tarafından zapt edilmiş.

Bu fotoğraf karesinde de açıkça görüldüğü üzere, engellilerin hayata katılımını kolaylaştırıcı önlemler ve düzenlemeler tek başına yeterli değil. Asıl mesele, zihniyet...

YORUMLAR