Tekne faciası operasyonu Düzce'ye uzandı...

28.9.2017

 Akçakoca’ya bağlı Melenağzı köyünden Karadeniz’e açıldıktan sonra Kandıra açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 24 kişinin hayatını kaybettiği yasa dışı geçişle ilgili soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı.

 Gözaltına alınan 4 kişiden 3’nün Düzceli diğerinin ise İstanbul’da  olduğu  ileri sürüldü.

Alınan bilgiye göre, Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Düzce’de eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Kocaeli ve Düzce jandarma ekiplerince Konurlp, Kaynaşlı ve Düzce merkezden 3 kişi gözaltına alınırken, firari 1 şüphelinin yakalanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

 OLAY

 22 Eylül tarihinde Akçakoca’ya bağlı Melenağzı köyünden Karadeniz’e açılan ve  Kocaeli Kefken açıklarında göçmenleri taşıyan balıkçı teknesinin 22 Eylül’ de batması sonucu 24 kişi hayatını kaybetmiş, 40 göçmen kurtarılmıştı. Kurtarılan göçmenlerden hamile olan bir kadının da ölü doğum yaptığı belirtilmişti.

 Göçmenlerin verdikleri bilgiler doğrultusunda teknedeki göçmen sayısının 78 olduğu, kayıp olarak değerlendirilen 14 düzensiz göçmeni arama faaliyetlerine helikopter konuşlu bir Sahil Güvenlik korveti ve Sahil Güvenlik botlarıyla devam edildiği açıklanmıştı.

YORUMLAR